close
تبلیغات در اینترنت
10 خاطره خواندنی از شهید محمد حسن طوسی
شعار سال 1397
شعار سال
کانال تلگرام ما
کانال تلگرام
لینک های مفید
آمار کاربران

برای عضویت در وبلاگ کلیک کنید!

نام کاربری :
رمز عبور :

رمز عبور را فراموش کرده ام! ؟

عضويت سريع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
پیغام مدیر سایت
سلام بازدید کننده محترم به وبلاگ بسیج دانشجویی دانشگاه طبری بابل خوش آمدید لطفا برای استفاده از تمامی امکانات و خواندن تمامی مطالب ویلاگ

شرکت در انجمن و گفتگو با سایر اعضا در سایت ثبت نام کنید

همچنین می توانید بعد از عضویت با ارائه مطالب و ایجاد پست در وبلاگ یار و همراه ما بوده و در بروز رسانی و ارتقاء سطح وبلاگ به ما کمک کنید. با سپاس فراوان

10 خاطره خواندنی از شهید محمد حسن طوسی

فرماندهان شجاع ،مومن و مخلصی همچون شهید طوسی جنگ را یک جهاد تفسیر کردند و ارزش ها و فرهنگ جهاد را جای ارزش ها و فرهنگ دنیوی نشاندند و همین باعث پیروزی در جنگ شد.
10 خاطره خواندنی از شهید محمد حسن طوسی

فرمانده ای که معاف از سربازی شد

محمد حسن از اینکه به رژیم شاه خدمت کند بیزار بود. او همه تلاش خود را می کرد تا به سربازی نرود اما بی نتیجه بود. بعد از مدتی برای خدمت سربازی به بیرجند اعزام شد. مدتی بعد از دوران خدمت برای اینکه معاف شود توتون تنباکو را خورده و حالش خیلی بد شده بود، وقتی دکتر او را معاینه کرده بود به علت وضعیت بد او را معاف از سربازی معاف کرده بود.

بعد از معافیت محمد حسن در کمیته انقلاب مشغول فعالیت شد. وقتی سپاه تشکیل شد او به عنوان فرمانده عملیات ساری انتخاب شد.

راوی : محمد اسماعيل قاسمي طوسي ،برادر شهید

بزرگترین آرزویش شهادت بود

سردار طوسی معتقد بود، باید تا آخرین نفس در مقابل دشمن ایستادگی کنیم و خون شهدای قبل از انقلاب را حفظه نماییم. چرا که ما وارث خون شهدا هستیم. او همیشه آرزوی شهادت داشت.

راوی:اصغر عرب زاده طوسي

عاشق امام بود

قبل از انقلاب دوستمان «شعبان بامتی» مزدای آبی رنگی داشت که شب ها به همراه محمد حسن با ماشین به روستاهای اطراف می رفتیم و اعلامیه ها و اطلاعیه های امام را پخش می کردیم. محمد حسن مسئولیت پشتیبانی و راهنمایی مردم به تظاهرات ها را انجام می داد. او همه تلاش خود را می کرد تا هرچه زودتر رژیم ستم شاهی سقوط کند. زمانی که انمقلاب به پیروزی رسید محمد حسن حال و هوای دیگری داشت، شور و شوق را در چشمانش می دیدم. او عاشق امام (ره) بود.

راوی:اصغر عرب زاده طوسي


10 خاطره خواندنی از شهید محمد حسن طوسی

مرثیه خوانی در عروسی

در جريان ديدار مقام معظم رهبري از اقشار مختلف مردم و خانواه شهيد طوسي بنده نیز حضور داشتم.

يكي از مسئولين وقت كه در محل ديدار حضور داشت ضمن بيان فضايل خانواده شهيدان طوسي و معرفي پدر و مادر شهيد طوسي اظهار داشت، هنگام ازدواج پدر و مادر شهيد طوسي جاي شادي كاذب و مرسوم آن زمان روضه حضرت ابوالفضل العباس(ع) خوانده شد و مردم براي مصائب اهل بيت گريه می كردند. مقام معظم رهبري هم فرمودند: البته با وجود چنين پدر و مادر، فرزنداني چون شهيد طوسي بوجود مي آيد كه افتخار اسلام و ايران است که آنها در مراسم ازدواج به حضرت ابوالفضل العباس اقتدا مي كنند.

راوی: حاج احمد سوداگر همرزم شهيد

معجزه الهی

در یکی از تظاهرات هایی که در نکا برگزار شده بود محمد حسن به علت اینکه نقش اساسی در این تظاهرات داشت شناسایی شده بود. برای اینکه توسط ساواک دستگیر نشود به انبار سیلوی گندم رفته بود و زیر یکی از کامیون ها پنهان شده بود و به سختی با کامیون از منطقه دور شده بود. وقتی ماجرا را برایم تعریف کرد باورم نمی شد که توانسته از دست ساواک فرار کند. همه اینها معجزات الهی بود.

راوی: حليمه عرب زاده همسر شهيد

جشن تولد فرزند

محمد حسن همیشه می گفت: روزی برای تولد فرزندم جشن می گیرم که رژیم شاه سقوط کرده باشد. چرا که الان چشمان خیلی از مادران به خاطر شهادت فرزندشان گریان است. 9 روز بعد از تولد فرزندمان امام(ره) به ایران آمد و محمد حسن جشن بزرگی را برای تولد سمیه برگزار کرد.

راوی: حليمه عرب زاده همسر شهيد

تو مسوولی

یک روز که محمد حسن آمده بود تا سری به من و سمیه بزند از او خواستم به منطقه نرود و چند روزی پیش ما بماند اما او می گفت باید بروم. من هم به او گفتم تو نیروهایت را در منطقه بیشتر از ما دوست داری. وقتی این جمله را شنید، نشست و گفت: من به منطقه نمی روم اما از امروز هر کدام از نیروها که شهید شود شما مسئول هستید. وقتی این جمله را شنیدم به او گفتم که برود. شهیدطوسی همیشه با حرف هایش مرا متقاعد می کرد.

راوی: حليمه عرب زاده همسر شهيد

سه راه مرگ

در عمليات والفجر 8 با شهيد مهيرزاده ، شهيد عسگري و شهيد احمد شكي ، شهيد رضا ميشي كوهستاني، شهيد طوسي، شهيد شيخ موسي نظري ، همکار بودم.

در منطقه والفجر 8 بودم كه شهيد احمد شكي به همراه نوراني به سنگر آمدند و گفتند كه شهيد احمد شكي مي خواهد به مكه برود شما دراين منطقه بمان تا ايشان برگردد. چون مدت 50 روز بود به مرخصي نرفته بودم به من گفتند يك مرخصي كوتاهي برو برگرد.

وقتي از مرخصي برگشتم به هفت تپه رفتم حاج اكبر آهنگري به من گفت: «شكي شهيد شد و امروز در علي آباد كتول تشيیع جنازه مي شود و شما هر چه سريعتر خود را به شهر فاو برسان و نزد سردار طوسي برو خودت را معرفي كن.» ئر منطقه فاو هيچ سرپرست و مسئولي در قسمت خدمات فاو نمانده بود. من با اينكه اصرار داشتم بايد در مراسم شهيد شكي باشم وقتي وضعيت را چنین ديدم برخود تكليف دانستم كه به شهر فاو بروم و خدمت رساني را در آنجا انجام دهم. خلاصه پيش آقاي طوسي رفتم تنها در سنگر فرماندهي نشسته بود. گفت نيروهاي شما همه متفرق شدند شما برو آنها را جمع كن وآمار آنها را بگيرو پيش من بيا با شما كار دارم. من اين ماموريت را انجام دادم و مقداري به نيروها دلداري دادم چون شهید شكي صبح روز شهادتش همه نيروها را جمع كرده بود و درباره من برایشان صحبت کرده بود ایشان انسان بزرگی بود و شهادتش بچه ها را خیلی ناراحت کرده بود.

من پيش سردار طوسي آمدم گفت ماشين را بگير از همين جاده خاكي برو عقب مقدار مهمات در آنجا هست جمع آوري كن بياور من به همراه 8 نفر نيرو از جاده خاكي به سمت کارخانه نمک رفتیم. پيش خود گفتم اين جاده به اين خوبي چرا آقاي طوسي به ما گفت از جاده خاكي برويد ما با يك ماشين تويوتا مهمات و 8 نفر نيرو به سمت كارخانه نمك سه راه مرگ رفتم وقتي به طرف شهر برگشتيم ديديم از زمين و آسمان براي ما تير شليك مي شود و بسيار خطرناك بود. با تمام سرعت از منطقه به شهر فاو آمديم خوشبختانه اتفاقي براي ما نيافتاد و كسي ماجراي را به آقاي طوسي گفتم در جواب گفت: «من باور نمي كنم شما از آنجا آمديد.» وقتي همه نيروها گواهي مي دادند در جواب گفت: «ديشب عراق پاتك زده و سه راه مرگ را به تصرف خودش در آورده است يعني شما از جلوي نيروهاي عراق برگشتند این یک معجزه ی الهی است.»

راوی: رمضانعلي اسدي همرزم شهيد


10 خاطره خواندنی از شهید محمد حسن طوسی

گریه در میان نیزار ها

شب اول ورود به واحد اطلاعات – عملیات بود. با دوستم خوابیده بودیم که احساس کردم صدای گریه و فریاد می آید از خواب بیدار شدم اول فکر کردم بمباران شده و بچه ها برای آن گریه می کنند. از سنگر بیرون رفتم و دیدم هر کدام از بچه ها در گوشه ای نشسته و نماز شب می خوانند یکی امام حسین را صدا می زند، دیگری امام زمان (عج) و یکی دیگر فاطمه زهرا(س) را صدا می زند. دیدن آن صحنه برایم خیلی جالب بود گویی هیچ کدام دیگری را نمی دید. وقتی به میان نیزارها رفتم، دیدم شهید طوسی در میان نیزارها نماز شب می خواند و آرام آرام گریه می کند.

معنویت در میان بچه های واحد اطلاعات و عملیات بسیار زیاد بود. آنها بدون ریا به یک دیگر کمک می کردند. واحد اطلاعات – عملیات، واحدی بود که قبل و بعد از عملیات وارد کار می شد به همین خاطر در وضعیت حساسی قرار داشت چرا که قبل از عملیات باید منطقه را شناسایی می کرند و بعد از عملیات هم به پاک سازی منطقه می پرداختند به همین علت نیاز به یک فرمانده با تدبیر و با هوش بود که فکر می کنم بهترین فرد همان شهید طوسی بود. ایشان یکی از بهترین فرماندهان دوران جنگ بود.

راوی: مجيد قلي پور همرزم شهید

تشکیل لشکر 25 کربلا

به عنوان فرمانده كل سپاه در سالهاي دفاع مقدس بودم. بعد از عملیات خیبر و بدر تصمیم گرفتیم چند لشگر قوی آماده کنیم. با توجه به توانایی های بچه های استان مازندران در عملیات های مختلف برآن شدیم تا لشکر 25 کربلا را از میان آنها انتخاب نماییم.

آنها خود در تاسیس، اداره و مدیریت لشگر 25 بسیار تلاش کردند. روزی که از سردار طوسی و شهید بصیر خواستم به سپاه بیایند تا درباه تشکیل لشکر صحبت کنم آنها باورشان نمی شد که ما چنین تصمیمی گرفته ایم.

بلافاصله بعد از تشکیل لشگر عملیات فاو آغاز شد و آنها توانستند به موفقیت های چشم گیری در این عملیات دست پیدا کنند. رزمندگان لشگر 25 بسیار با نشاط و با روحیه می جنگیدند و هر وقت برای سرکشی از مانورهایشان می رفتیم آنها همیشه آماده بودند.

لشکر 25 کربلا در عملیات والفجر 8 اولین لشگری بود که به شهر فاو رسید. من هم پرچمی را از حرم امام رضا (ع) آورده بودم به رزمندگان لشگر دادم و آنها بر بالای مسجد شهر فاو به احتزاز درآوردند.

شهید طوسی و شهید بصیر دو تن از تاثیرگذارترین افراد در لشگر 25کربلا بودند. سردار طوسی به عنوان قائم مقام لشگر بود. کار اطلاعات عملیات لشگر بسیار پیچیده و سخت بود شهید طوسی مسئول این کار بود و باید ابتدا اطلاعات زمینی و فضا و آب و هوا و منطقه را شناسایی می کرد بخش دیگر هم دشمن شناسی بود که باید مناطق و لشگر های دشمن را شناسایی می کرد. با همه سختی و پیچیدگی کار شهید طوسی به نحو احسن این کار را انجام می داد.

راوی:دكتر محسن رضايي همرزم شهید محمد حسن طوسی

منبع


امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 1 نفر مجموع امتیاز : 5

درباره : معرفی و زندگینامه شهدا , شهدای استان مازندران , مطالب پندآموز , هفته دفاع مقدس , معرفی و زندگی نامه بزرگان , علمای استان مازندران ,

نمایش این کد فقط در ادامه مطلب برای قرار کد مورد نظر به ویرایش قالب مراجعه کنید
مطالب مرتبط
*آرشیو فعالیت های انجام شده توسط بسیج دانشجوییِ موسسه آموزش عالی طبری بابل*
قیام 18 دی ساروی ها برگی از انقلاب 57/رمز نامگذاری خیابان 18 دی ساری چیست؟
سید احمد، فرزند شهید سید جواد اسدی از پدرش برایمان می گوید
خبر بازگشت پیکر شهید مدافع حرم علیرضا بریری
کتاب «فتنه تغلّب»
بیست و دومین یادواره سردار شهید علمدار در ساری برگزار می‌شود
مادر حاج احمد متوسلیان در بستر بیماری
آیت‌الله هاشمی شاهرودی به لقاءالله پیوست
سرلشگر موسوی، فرمانده کل ارتش
تصاویری از خانواده های شهدای مدافع حرم استان مازندران در دیدار با امام خامنه ای

تاریخ : جمعه 17 فروردين 1397 نویسنده : دانشجوي بسیجی l بازدید : 103

ارسال نظر
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی


مطالب گذشته
درباره ي وبلاگ

سلام. این وبلاگ توسط تعدادی از دانشجویان بسیجی پایگاه شهید یحیی نژاد موسسه آموزش عالی طبری بابل و با هزینه شخصی ایجاد گردیده و در حال فعالیت و بروز رسانی می باشد امیدوایم با حضور گرمتان در وبلاگ لحظات خوبی را سپری کنید و ما را از نظرات و پیشنهادتان بهرمند سازید...
موضوعات وبلاگ
معرفی و زندگینامه شهدا
پـــــــیام تــبریک
پــــیـام تسلیت
مطالب پندآموز
سخنان و بیانات ارزنده
مناسبت های مذهبی
مناسبت های ملی
بیداری اسلامی
فتنه
اطلاعیه
فراخوان
انتظار
ورزشی
خنده حلال
احکام شرعی
فرهنگی
قرآن مجید
پزشکی
غیر غیرسیاسی
معرفی و زندگی نامه بزرگان
انسان250ساله(ائمه معصومین(علیهم السلام))
اخبار و فعالیت های بسیج دانشجوییِ موسسه
اخبار داخلی موسسه
اخبار داغ کشور و جهان
اخبار بسیج دانشجویی
نويسندگان
دانشجوي بسیجی ارسالی: 1314
محسن زاده ارسالی: 8
یه بسيجی ارسالی: 2
بسيج خواهران ارسالی: 126
مطالب محبوب
خبرنامه
براي اطلاع از آپيدت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود

لینک دوستان

تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به بسیج دانشجویی دانشگاه طبری بابل مي باشد.

طراح و مترجم قالب

طراح قالب

جدیدترین مطالب روز

فیلم روز

بسیج دانشجویی دانشگاه طبری بابل